Розірвання шлюбу здійснюється через один з двох державних органів – РАЦС або суд.
Критерії поділу прості – або наявність дітей, або наявність спору. Якщо у подружжя є спільні неповнолітні діти, розлучитися можна тільки через суд. Якщо розлучається сімейна пара, діти якої досягли 18 років, то для такої пари доступна опція розлучитися через відділ РАЦС, а не через суд.
Що означає наявність спору? Це значить, що один із подружжя бажає розірвати шлюб, а інший ні. До відділу ДРАЦС звертаються тоді, коли є спільна взаємна згода і немає дітей. Навіть якщо дітей немає, але дружина або чоловік, надивившись кіно, обіцяє «Я тобі не дам розлучення!», то слід звертатися до суду.
Чоловік та дружина особисто приходять і подають спільну заяву до відділу РАЦС за місцем проживання – або спільним, або когось одного з них. Тобто, якщо чоловік зареєстрований у Галицькому районі м. Львова, а дружина – у Стрийському районі Львівської області, то вони можуть вибирати, куди їм зручніше звернутися.
Це загальне правило.Звертаєтеся особисто обоє. Втім, якщо хтось один з подружжя не може прийти з поважної причини – у зв’язку з тяжкою хворобою, тривалим відрядженням, проживанням у віддаленій місцевості – допускається подання заяви представником за довіреністю. Але не будь-ким, а лише іншим з подружжя.
Виняток – якщо чоловік чи дружина визнані судом недієздатними чи безвісно відсутніми (а ці факти встановлюються строго за рішенням суду). У такому випадку заява подається одноособово. Давніше, до 1 липня 2010 року, одноособове подання заяви було можливе ще в одному випадку – якщо чоловік або дружина заявника були засуджені до позбавлення волі мінімум на 3 роки. Втім, зараз така підстава скасована.
Сюди ж можна віднести випадок, якщо є потреба розлучитися, дітей немає, є взаємна згода, але дружина або чоловік знаходяться за кордоном і не можуть приїхати спеціально щоб подати заяву.
Через 1 місяць з моменту подання заяви на обумовлений день і час приходите у відділ РАЦС і отримуєте свідоцтво про розірвання шлюбу. З цього дня вже колишні чоловік та дружина вважаються розлученими.
Ні, не можна. Таким чином держава дає час на примирення, бо за цей час заяву можна відкликати.
Якщо і чоловік, і дружина за кордоном, то найоптимальнішим способом для них буде розлучитися через суд в Україні. Хоча закон і передбачає можливість розлучитися через українське посольство або консульство (яке у такому випадку буде виконувати функцію органів ДРАЦС), але право розлучитися через дипломатичну установу мають лише ті громадяни України, які постійно проживають за кордоном (перебувають на постійному консульському обліку). Як показує практика, цій вимозі відповідають далеко не всі.
Розлучення через суд має 2 можливих варіанти:
Розглянемо детальніше ці способи.
При мирному вирішенні питання до заяви необхідно долучати письмовий договір, у якому чоловік та дружина домовляються, з ким із них проживатимуть діти, яким чином до їх утримування та виховання долучиться той з батьків, хто проживатиме окремо, та на яких умовах і в якому обсязі таке утримання і виховання буде здійснюватися.Також можна укласти окрему угоду про розмір аліментів на дитину. Така угода має бути нотаріально посвідчена. Сплата аліментів за таким договором буде обов’язковою так само, як і сплата аліментів, встановлена рішенням суду. Звертаємо увагу, що у разі несплати або невчасної сплати заборгованість по аліментах може стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Якщо ж Ви не можете домовитися і вирішили подавати позов, одразу врахуйте, що є деякі суттєві обмеження.
Позов про розірвання шлюбу не можна подавати у разі, якщо:
Виняток з цих двох обмежень становить лише ситуація, коли один з подружжя вчинив злочин щодо дружини / чоловіка або дитини.Ще одна наполеглива рекомендація – у позові про розірвання шлюбу варто обмежитися однією позовною вимогою – просити суд тільки розірвати шлюб. Ми не радимо об’єднувати в одній позовній заяві ще й вимоги про поділ майна, призначення аліментів чи про порядок спілкування з дітьми. Краще пізніше подати окремі позови з цих приводів.
Існує поняття меж розгляду позовних вимог. Це означає, що суд не буде вирішувати з власної ініціативи питання, які сторони перед ним не поставлять.В Україні не існує такого правила, що при розлученні суд автоматично вирішує питання про опіку над дітьми або про поділ майна. Ні! Суд вирішує строго те, з чим ви звернулися: якщо ви подали позов, у якому просите просто розірвати шлюб – у рішенні буде написано просто «розірвати шлюб». Питання поділу майна чи місця проживання дітей вирішуватися не буде: вважається за замовчуванням, що раз сторони не підняли це питання у позові, значить, нема потреби суду у це втручатися.Якщо ж спір таки є, це означає, що вам треба звертатися до суду окремо з позовом про визначення місце проживання дитини і окремо – про поділ майна.
Перш за все, мусите з’ясувати, до якого суду звертатися. За загальним правилом позов подається до суду за місцем проживання відповідача. Винятки, коли дозволяється звертатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача:
Перелік додатків, звісно, буде відрізнятися у кожному випадку, але у будь-якому разі буде містити:
Як подати заяву до суду онлайн, ми розповідаємо тут.Крім того, заяву про розлучення можна подати до канцелярії суду особисто або надіслати поштою (рекомендованим листом з описом вкладення).
Станом на дату публікації цієї статті (березень 2024) судовий збір, який оплачується до державного бюджету за розгляд у суді справи про розірвання шлюбу, становить 1211,20 грн. Щороку в січні ця сума зростає, оскільки збільшується прожитковий мінімум, на основі якого судовий збір вираховується.Зауважте, що у разі подання позову через Електронний суд, судовий збір можна сплатити зі знижкою 20%.
Розраховуйте на декілька місяців. Точний строк назвати неможливо, тому що на нього впливають надто багато змінних: завантаженість суду і судді, надання чи ненадання строку на примирення, поведінка відповідача (тобто зацікавлений він у швидкому розгляді справи чи навпаки хоче її затягувати), а під час воєнного стану – повітряні тривоги, наявність у суді електропостачання, графіки відключення електроенергії.
У разі розлучення через орган ДРАЦС таким документом є Свідоцтво про розірвання шлюбу.
У разі розлучення через суд – рішення суду з відміткою про набрання ним законної сили.
Штампи про розлучення (як і штампи про одруження) у паспорт не ставляться з 1 жовтня 2016 року.
Запишіться на консультацію юриста із сімейних спорів чи розлучення просто зараз через сайт або за телефоном — і вже найближчим часом отримаєте грамотну юридичну допомогу від надійного адвоката у сімейних справах.
📲 КОНСУЛЬТАЦІЯ ЮРИСТА БЕЗКОШТОВНА:
📞+380-63 289 84 27
📞+380-97 078 48 77
📞+380-95 548 87 07
Працюємо по всій країні та за її межами!
💻+380 98 234 9720 -Viber | WhatsApp | Telegram
🔗https://t.me/LegionPrava